Charakterystyka najczęściej wykorzystywanych maszyn przewiertowych

Realizacja prac przewiertowych wymaga wykorzystania sprzętu dedykowanego specjalnie tego rodzaju zadaniom. Warto znać charakterystykę tego typ maszyn.

Maszyny przewiertowe

Wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie przewiertu horyzontalnego, czyli realizowanego w linii poziomej, wykorzystywane są specjalne przystosowane do tego zadania maszyny HDD. Służą one m.in. realizacji instalacji elektryczny, gazowych, kanalizacyjnych czy wodociągowych. Pozwalają na to, aby wykonywać zupełnie bezwykopowo przewiert na danym odcinku między dwoma punktami. Dzięki nim nie trzeba reorganizować ruchu czy wyłączać danego fragmentu z użytkowania i realizować zadanie. To duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Firma HMB Maszyny oferuje maszyny przewiertowe, które można wynająć do określonych zadań lub zakupić na własność. Sprzęt jest najnowocześniejszy i z pewnością sprosta każdemu zadaniu.

Charakterystyka wiertnic

Pośród maszyn, które możemy wynająć, wyróżnia się przede wszystkim rozwiązania ślimakowe poruszające się na gąsienicach. Dzięki czemu znajdują zastosowanie nawet w najtrudniejszych warunkach. Idealnie sprawdzają się do realizacji prostoliniowych przejść. Standardowo, za ich pośrednictwem można wykonać przewiert o średnicy od 90 do 1420 mm na długość 60 m, choć można spotkać także maszyny realizujące w tym zakresie odcinki od długości nawet 100 m. Realizowane prace są wykonywane bardzo dokładnie dzięki wykorzystaniu optycznej nawigacji TSN. Dzięki temu można uzyskać regularny spad lub równy przewiert bez jakichkolwiek wad i uchybień. Wiertnice horyzontalne należą do urządzeń, które umożliwiają przeprowadzenie niezbędnych prac podczas trwającego dużego ruchu. W tym przypadku zabezpiecza się jedynie dwa punkty, początkowy i wyjścia, między którymi dokonywany jest przewiert pierwotny o mniejszej średnicy. Zaraz po nim realizowany jest przewiert poszerzający, a na samym końcu, montowana jest rura kanalizacyjna czy przeprowadzane są przewody.