Do czego służą korki pneumatyczne?

Naprawa przewodów rurowych oraz ich zapchanie na czas np. prac konserwacyjnych wymaga wykorzystania odpowiednich wyrobów, jakimi są korki pneumatyczne.

Korki pneumatyczne

Różne okoliczności sprawiają, że trzeba sięgać po rozmaite rozwiązania, pozwalające na uzyskanie odpowiedniego efektu w krótkim czasie. Oferowane przez firmę HMB Maszyny wyroby marki Tapasan służą do naprawy przewodów rurowych. Korki pneumatyczne dzielą się na przepływowe, zatykające, kontrolne, do studzienek i badania szczelności wewnętrznej. Swoją nazwę zawdzięczają pracy, do której w nich zachodzi. Wprowadza się element do otworu, który ma zostać uszczelniony. Następnie wtłaczane jest w niego powietrze, które rozpycha korek, a ten zapycha otwór. Całość odbywa się więc szybko, niskim nakładem sił i daje pożądane efekty. Korki te zbudowane są wielowarstwowego materiału wysokoodpornego wzmocnionego kordonem kevlarowym lub stalowym. Zakres ich pracy wynosi od -55 do +85 stopni i mają dużą rozciągliwość, ale nie rozszerzają się liniowo, przez co stosowane w różnych miejscach. Ważne jest to, że do ich napełnienia wystarczy nawet pompka nożna, więc mogą być wykorzystywane w różnych warunkach. A gdzie się je stosuje i w jakich sytuacjach?

Zastosowanie korków pneumatycznych

Korki pneumatyczne stosowane są wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność odcięcia przepływu lub uszczelnienia go. Dlatego stosuje się przy uszkodzonych przewodach rurowych. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności odłączania odcinka w celu przeprowadzenia naprawy danego fragmentu. Wykorzystuje się je także do zamykania otworów wlewowych zbiorników, przewodów rurowych oraz studzienek kanalizacyjnych. Używa się ich także przy sprawdzaniu szczelności modernizowanych lub zupełnie nowych przewodów. Z uwagi na bardzo wysoką skuteczność, rozciągliwość i wytrzymałość na ciśnienie, stosowane są także w zakładach produkcyjnych czy w przypadku zaistnienia powodzi. Na wszelki wypadek warto mieć je także w domu.