Jak sprawdzić stan techniczny używanych maszyn budowlanych?

Zakup maszyny budowlanej to dobra inwestycja, ale i duży wydatek. Oczywiście potrzebna kwota jest znacznie wyższa w przypadku nowej konstrukcji, a niższa w przypadku używanych maszyn budowlanych. Jednak o czym warto pamiętać, decydując się na drugą opcję? I jak sprawdzić stan techniczny używanych maszyn budowlanych? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Ocena stanu technicznego używanej maszyny budowlanej

Przed zakupem używanej maszyny budowlanej konieczne jest sprawdzenie jej stanu technicznego i przydatności do pracy. Podejmując decyzję warto zdawać sobie sprawę, czy jest ona w pełni sprawna i od razu gotowa do działania, czy też wymaga mniejszych lub większych napraw.

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Oto najważniejsze z nich:

  • stan wizualny, w tym jakość powłoki lakierniczej i obecność wszystkich zewnętrznych elementów, sprawdzenie tzw. punktów stałych,
  • jakość zastosowanych układów hydraulicznych i układu roboczego,
  • sprawność poruszania się, w tym działanie silnika, skrzyni biegów, układu przeniesienia napędu,
  • sprawdzenie stanu opon i gąsienic – ich zużycie może świadczyć o tym, że maszyna była mocno eksploatowana, co ma przełożenie na jej ogólne działanie,
  • sprawdzenie oryginalności poszczególnych układów, w tym układu elektrycznego – nie warto kupować maszyn, które były samodzielnie modyfikowane.

Kupując używaną maszynę budowlaną, warto także sprawdzić jej model i przebieg. Duże znaczenie ma także cena – gdy jest zbyt niska, należy zwiększyć czujność. Kolejna rada dotyczy zwrócenia uwagi na wszelkie niepokojące dźwięki, a także na kontrolki pojawiające się podczas działania maszyny.

Gdzie szukać używanych maszyn budowlanych?

Oczywiście zakup używanego sprzętu budowlanego powinien być starannie przemyślaną decyzją. Warto korzystać jedynie z oferty profesjonalistów, które dbają o zadowolenie swoich klientów i są znani z uczciwości. Jeśli więc szukasz firmy zajmującej się sprzedażą maszyn budowlanych, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.