W jaki sposób wykorzystuje się szalunki?

Kiedyś możliwości budownictwa przemysłowo-inżynieryjnego były uzależnione od warunków gruntowo-wodnych danego terenu. Współcześnie istnieje wiele metod, które umożliwiają przeprowadzenie niezbędnych prac budowlanych w bezpieczny i efektywny sposób bez względu na okoliczności. Jedną z nich jest wykorzystanie szalunków do wykopów. Czy wiesz, jakie zastosowanie ma taka konstrukcja?

Jakie jest zastosowanie szalunków do wykopów?

Jak już zostało wspomniane, warunki gruntowe bywają bardzo różne. Zdarza się, że dany teren jest zbyt nawodniony lub sypki, co utrudnia bezpieczne i sprawne przeprowadzenie wykopów. Współcześnie możliwe jest jednak zastosowanie szalunków do wykopu, czyli jednego z rodzajów konstrukcji tymczasowych.

Zakres zastosowania szalunków do wykopów jest bardzo szeroki. Przykładowo, są one wykorzystywane przy:

  • budowie dróg,
  • tworzeniu sieci wodno-kanalizacyjnych, a także w przypadku ich awarii, aby uniknąć konieczności wykonywania dużych wykopów,
  • pracach i budownictwie przemysłowym,
  • przygotowywaniu terenu pod budowę nieruchomości oraz przy tworzeniu fundamentów.

Jakie wyróżniamy rodzaje szalunków do wykopów?

Należy podkreślić, że istnieje kilka rodzajów szalunków do wykopów. Po pierwsze, różnić może się materiał ich wykonania. Obecnie najczęściej stosuje się konstrukcje metalowe, jednak na rynku dostępne są także wersje aluminiowe, drewniane, a także ze sklejki czy płyty wiórowej. Ze względu na stosunek jakość-cena oraz wytrzymałość, od wielu lat prym wiodą szalunki z metalu.

Co istotne, tego typu konstrukcje zawsze muszą być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac oraz gruntu. Z tego powodu dostępne są szalunki do wykopów lekkie, średnie oraz ciężkie. Jak łatwo się domyślić, im bardziej skomplikowane przedsięwzięcie oraz cechy szczególne danego terenu, tym masywniejsza konstrukcja okaże się niezbędna. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem wysokiej jakości szalunków do wykopu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.